Menopauza i marihuana, czyli jak zredukować symptomy przekwitania

Menopauza i marihuana, czyli jak zredukować symptomy przekwitania

Wkroczenie w okres menopauzy dla większości kobiet jest nieprzyjemnym, a nawet bolesnym doświadczeniem. Towarzyszy mu szereg uciążliwych objawów, niekiedy bardzo dotkliwych. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na ich złagodzenie bez wątpienia są konopie indyjskie. Na co wpływają i jak mogą pomóc kobietom w okresie menopauzy?

Nieuniknione przekwitanie

Uderzenia gorąca. Wahania nastroju. Ból. Bezsenność. Zanik libido. To tylko niektóre z wielu symptomów menopauzy. W teorii jest to trwałe zatrzymanie cyklu miesiączkowego i zazwyczaj dotyczy kobiet między 44, a 45 rokiem życia. Sama menopauza trwa około roku, jednak jej nieprzyjemne znaki można poczuć już wcześnie w czasie klimakterium. Jest to ostatnia miesiączka, którą poprzedza szereg nieregularnych cykli. U niektórych kobiet już wtedy pojawiają się wymienione wcześniej przypadłości, do których niekiedy dochodzi też niepokój, a nawet depresja. Nic dziwnego, gdyż menopauza to okres wielu zmian, a spora liczba kobiet postrzega ją niekiedy jako utratę swojej kobiecości.

Układ endokannabinoidowy

Czym jest układ endokannabinoidowy? To sieć receptorów komórkowych, których rolą jest zachowanie równowagi w naszym ciele. Receptory endokannabinoidowe wiążą się z  cząsteczkami konopi (np. THC czy CBD), dzięki czemu możemy uzyskać efekty lecznicze. Jednak układ endokannabinoidowy  wchodzi w interakcje nie tylko ze składnikami konopi indyjskich, ale także z naturalnymi endokannabinoidami występującymi w organizmie. Należy do nich np. estrogen. Gdy poziom estrogenu jest wysoki, wysoki jest również poziom endokannabinoidów – i odwrotnie. Jak wiadomo, w czasie menopauzy poziom estrogenu jest zaniżony. Można zatem wysnuć wniosek, iż stosowanie konopi w tym okresie może wspomagać układ endokannabinoidowy. Oznacza to dla nas poprawę nastroju i mniejsze jego wahania, gdyż estrogeny wykorzystują endokannabinoidy do regulowania nastroju i odczuwanych emocji.

Siła konopi w niwelowaniu skutków menopauzy

Już od wielu lat w różnych publikacjach medycznych możemy odszukać informacje o tym, jak marihuana jest w stanie pomóc na dolegliwości towarzyszące menopauzie. Znana jest również opowieść o Kleopatrze, która miała stosować konopie na inne kobiece dolegliwości – nie można jednak dowiedzieć się jak dawniej kobiety radziły sobie z menopauzą, gdyż po prostu do niej nie dożywały. Obecnie wraz ze wzrostem średniej wieku większość kobiet nie tylko dożywa menopauzy, ale żyje znacznie dłużej co niestety wiąże się z odczuwaniem wielu jej symptomów.

Właściwości marihuany

Marihuana doskonale radzi sobie z uśmierzaniem bólu, zwalczaniem niepokoju i stanów lękowych. Jest również w stanie pomóc z niskim libido, a kobiety podczas menopauzy, które przyjmują produkty z konopi mogą dalej cieszyć się udanym życiem seksualnym. Co ciekawsze – konopie działają również korzystnie na kości, a podczas menopauzy, gdy poziom estrogenu jest niski, co niekiedy powoduje osteoporozę. W przypadku m.in. kobiet po wycięciu jajników po zastosowaniu kannabinoidów  odnotowano zmniejszoną utratę masy kostnej. Dodatkowo marihuana o relaksującym działaniu będzie pomocna przy często towarzyszących menopauzie problemów z bezsennością i uderzeniami gorąca.

W Polsce legalne jest posiadanie i kolekcjonowanie nasion konopi. W sklepach, które je sprzedają można kupić nasiona na sztuki. Niekiedy można kupić również inne preparaty z marihuany, które również posiadają wysoką skuteczność. Mowa tu np. o olejkach CBD, kosmetykach z olejem konopnym, czy żywność z konopi.